İşçiden Savunma Alınırken Nasıl Bir Yol İzlenir?

İşçi savunma vermeye gelmiyorsa ya da savunma vermekten kaçınıyorsa nasıl bir yol izlenmelidir? İşçiden savunması alınmasına ilişkin usul nasıl olmalı, nasıl bir yönteme başvurulmalıdır?

4857 sayılı İş Kanunu’nun 19. maddesinde, işveren tarafından ihbar süresine uyularak yapılacak geçerli fesihlerde, fesih bildiriminin yazılı olarak yapılması ve fesih sebebinin açık ve kesin bir şekilde belirtilmesi zorunlu görülmüştür.

Ayrıca hakkındaki iddialara karşı savunması alınmadan işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesinin, o işçinin davranışı veya verimi ile ilgili nedenlerle feshedilemeyeceği hükme bağlanmıştır.

Özetle işçinin iş sözleşmesi, davranışlarından ya da performans yetersizliği gibi iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırılık iddiasına konu olmayacak şekilde feshediliyorsa bu durumda hakkındaki iddialara karşı savunmasının alınması zorunludur.

Diğer yandan işveren, İş Kanununun 25. Maddesinin (II) numaralı bendi kapsamında iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırılık nedeniyle yaptığı haklı nedenle derhal fesihlerde, işçiden savunma almak zorunda değildir.

Bu hususlar, 4857 sayılı İş Kanunu’nun “Sözleşmenin feshinde usul” başlıklı 19’uncu maddesinin ikinci fıkrasında şu şekilde yer almaktadır:

"Hakkındaki iddialara karşı savunmasını almadan bir işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesi, o işçinin davranışı veya verimi ile ilgili nedenlerle feshedilemez. Ancak, işverenin 25 inci maddenin (II) numaralı bendi şartlarına uygun fesih hakkı saklıdır."

İşçinin savunması, sözleşmenin feshinden önce alınmalıdır.

Peki işçi savunma vermeye gelmiyorsa ya da savunma vermekten kaçınıyorsa nasıl bir yol izlenmelidir?  

İşçiden savunması alınmasına ilişkin usul nasıl olmalı, nasıl bir yönteme başvurulmalıdır?

Bu husus Yargıtay Hukuk Genel Kurulu tarafından açıklığa kavuşturulmuştur.

Buna göre; işçi, fesihten önce savunma vermeye davet edilmelidir.

Davet yazısında davranışı veya verimine dayanan nedenler açık ve kesin bir şekilde belirtilmelidir.

Makul bir süre önceden belirtilen yer, gün ve saatte hazır bulunması istenmeli;  bulunmadığı takdirde yazılı bir savunma verebileceği bildirilmelidir.

Bildirilen yerde belirtilen gün ve saatte hazır bulunmadığı veya rağmen yazılı bir savunma vermediği takdirde, savunma vermekten vazgeçmiş sayılacağı kendisine hatırlatılmalıdır.

Fesih bildirimi ile birlikte ya da fesihten sonra savunma istenmesi veya fesihten önce savunmasının alınmaması, salt bu nedenle işçinin iş sözleşmesine ilişkin süreli feshin geçersizliği sonucunu doğurur. (Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, 2017/9 E, 20108/10 K.)

Sonuç olarak İş Kanunu’nun 25/II maddesi kapsamı dışındaki fesihlerde işçiden savunma alınması zorunludur.

Bu savunma için işçi davet edilmeli; davet yazısında savunmaya konu olan husus açıkça yazılmalıdır.

İşçiye savunması yapabilmesi için makul bir süre tanınmalıdır. İşçiye savunmasını sözlü ya da yazılı olarak yapabileceği bildirilmelidir.  

Bildirilen yer ve tarihte savunma yapmaya gelmeyen, yazılı olarak da savunma vermeyen işçi ise savunma vermekten vazgeçmiş sayılır. Bu husus da işçiye davet yazısında hatırlatılmalıdır.

İşçiden fesihten önce savunma alınmaması, savunmanın fesih bildirimi ile birlikte alınması ya da fesihten sonra savunma istenmesi, iş sözleşmesine feshini geçersiz kılacaktır.  

03 Tem 2022 - 11:15 - Kamu İşçi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.

01

Doğrucu - Asgari Geçim İndirimin ortadan kalkması ile birlikte devletimiz aradaki fark kadar feragat etmiş olmalı.. Eskiden vergi desteği, sonrasında agi desteği şimdi ise gelir vergisi desteği, aslında çokta değişen bir durum yok. Yukarıdaki açıklama bu bağlamda çok gerçekçi değildir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Temmuz 10:41