Uzun Süreli Sağlık Raporları, Kıdem Tazminatı Hesabında Nasıl Dikkate Alınır?

Kıdem tazminatı hesabında işçinin hastalık nedeniyle almış olduğu kesintisiz sağlık raporları, kıdem tazminatına hak kazanılan süre açısından nasıl değerlendirilir?

Kıdem tazminatı; işverene ait bir ya da birkaç işyerinde belli bir süre çalışmış bir işçinin, işini kaybetmesi halinde, işinde yıpranması, yeni bir iş edinmede karşılaşacağı güçlükler ve işyerine sağladığı katkı göz önüne alınarak işveren tarafından ödenmesi gereken toplu paraya verilen isimdir.

Kıdem tazminatı hesabında en çok karıştırılan hususlardan biri, uzun süreli sağlık raporlarının kıdem tazminatı hesabında nasıl dikkate alınacağıdır.

4857 sayılı İş Kanunu’nun 25’inci maddesinin “Sağlık sebepleri” başlıklı birinci fıkrasının (b) bendinin ikinci paragrafında, işçinin sağlık nedenleriyle bekleme süresini aşan işe devamsızlığı, işveren için haklı fesih nedeni olarak düzenlenmiştir.

Kanun maddesi şöyledir: “(a) alt bendinde sayılan sebepler dışında işçinin hastalık, kaza, doğum ve gebelik gibi hallerde işveren için iş sözleşmesini bildirimsiz fesih hakkı; belirtilen hallerin işçinin işyerindeki çalışma süresine göre 17. maddedeki bildirim sürelerini altı hafta aşmasından sonra doğar. Doğum ve gebelik hallerinde bu süre 74. maddedeki sürenin bitiminde başlar. Ancak işçinin iş sözleşmesinin askıda kalması nedeniyle işine gidemediği süreler için ücret işlemez."

4857 sayılı Kanunu’nun 25. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde sayılan işçinin kastı veya derli toplu olmayan yaşayışı ya da içkiye düşkünlüğü dışında kalan nedenlerle işçinin hastalık, kaza, doğum ve gebelik gibi hâllerde işveren için iş sözleşmesini bildirimsiz fesih hakkı; belirtilen hâllerin işçinin iş yerindeki çalışma süresine göre 17’nci maddedeki bildirim sürelerini 6 hafta aşmasından sonra doğar.

Örneğin bir yıl çalışması olan işçinin hastalık nedeniyle almış olduğu kesintisiz (aralıksız) sağlık raporu uyarınca işe devamsızlığının, bu kıdeme göre bildirim süresi 4 hafta olduğundan 6 hafta eklenmek suretiyle 10 haftayı aşarsa işveren haklı nedenle derhal fesih hakkını kullanabilir.

Doğum ve gebelik hâllerinde ise bu süre, Kanun’un 74’üncü maddesinde belirtilen sürenin bitiminden itibaren başlar.

Kıdem tazminatı hesabında da işçinin hastalık nedeniyle almış olduğu kesintisiz (aralıksız) sağlık raporlarının, ihbar süresine 6 hafta eklenmek suretiyle bulunacak kısmı, kıdem tazminatı hesabında çalışılmış süre olarak kabul edilerek kıdem tazminatına hak kazanılan süreye eklenecektir.

Örneğin 3 yıl çalışması olan işçinin hastalık nedeniyle almış olduğu 6 aylık kesintisiz (aralıksız) sağlık raporunun,  bu kıdeme göre bildirim süresi 8 hafta olduğundan 6 hafta eklenmek suretiyle 14 haftalık kısmı kıdem tazminatı süresine eklenecek, aşan kısmı ise kıdem tazminatı hesabında dikkate alınmayacaktır.

Yargıtay 22. Hukuk Dairesi, 2015/20651 E., 2017/28407 sayılı Kararında, örnek bir hesaplamaya da yer vererek uzun süreli sağlık raporlarının kıdem tazminatına yansıtılmasıyla ilgili soru işaretlerini ortadan kaldırmıştır.

“İlke kararına göre davacının raporlu olduğu sürenin ihbar öneli + 6 haftaya tekabül eden kısmının hizmet süresine dahil edilmesi gerekir. Davacının TİS 18 maddesine göre ihbar öneli 8x7 +10 gün olmakla=66 gün +6x7=42 gün ilavesiyle toplam 108 günlük sürenin kıdem tazminatına esas süreye eklenmesi gerekir."

Yargıtay’ın bu kararında; uzun süreli raporun kıdem tazminatı hesabında dikkate alınmasında, TİS ile artırılan ihbar süresi de dikkate alınmış, 8 haftalık ihbar süresine TİS’ten gelen 10 günlük ihbar süresi eklenmiş, ardından bu süreye 6 haftalık süre eklenerek bir defada alınan uzun süreli istirahat raporunun ne kadarının kıdem tazminatı hesabında dikkate alınacağı bulunmuştur.

14 Tem 2022 - 10:55 - Kıdem ve İhbar


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.