İşçiden Ceza Olarak Kesilen Yevmiyeler Nereye Yatırılır?

İşçilerden ne kadar para cezası kesilir? İşveren işçiden kestiği para cezalarını kullanabilir mi? Ücret kesme cezaları Bakanlığın hangi hesabına yatırılır?

Ücret kesme cezası; işverenin, toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmelerinde gösterilen sebeplere (disiplin suçları) dayanarak, işçi ücretlerinden ceza olarak yaptığı kesintileri ifade eder.

Ücret kesme cezası, 4857 sayılı İş Kanunu'nun 38. Maddesiyle şöyle tanımlanmıştır:

"Madde 38 - İşveren toplu sözleşme veya iş sözleşmelerinde gösterilmiş olan sebepler dışında işçiye ücret kesme cezası veremez.

İşçi ücretlerinden ceza olarak yapılacak kesintilerin işçiye derhal sebepleriyle beraber bildirilmesi gerekir. İşçi ücretlerinden bu yolda yapılacak kesintiler bir ayda iki gündelikten veya parça başına yahut yapılan iş miktarına göre verilen ücretlerde işçinin iki günlük kazancından fazla olamaz.

Bu paralar işçilerin eğitimi ve sosyal hizmetleri için kullanılıp harcanmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hesabına Bakanlıkça belirtilecek Türkiye'de kurulu bulunan ve mevduat kabul etme yetkisini haiz bankalardan birine, kesildiği tarihten itibaren bir ay içinde yatırılır. Her işveren işyerinde bu paraların ayrı bir hesabını tutmaya mecburdur. Birikmiş bulunan ceza paralarının nerelere ve ne kadar verileceği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının başkanlık edeceği ve işçi  temsilcilerinin de katılacağı bir kurul tarafından karara bağlanır. Bu kurulun kimlerden teşekkül edeceği, nasıl ve hangi esaslara göre çalışacağı çıkarılacak bir yönetmelikte gösterilir."

İş Kanununa göre işveren, toplu sözleşme veya iş sözleşmelerinde gösterilmiş olan sebepler dışında işçiye ücret kesme cezası veremez.

Dolayısıyla işçiye ücret kesme cezası verilebilmesi için bu hususun toplu sözleşme veya iş sözleşmesi ile düzenlenmiş olması gerekir.

Buradan yola çıkarak, işçiye, toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmesinin eki niteliğindeki disiplin ceza cetvelinde yer alan hükümler çerçevesinde ücretten kesme cezası uygulanması mümkündür. Örneğin işe 1 saatten fazla geç kalan işçiye, 1 yevmiye para cezası verilebilir.

İşçi maaşından ceza olarak yapılacak kesintilerin işçiye derhal sebepleriyle beraber bildirilmesi gerekir.

İşçi ücretlerinden yapılacak ücret kesme cezası, 1 ayda 2 yevmiyeden fazla olamaz.

ÜCRET KESME CEZASI BAKANLIĞIN AŞAĞIDAKİ HESABINA YATIRILIR!

4857 sayılı İş Kanunu'nun 38. maddesi gereğince disiplin suçları nedeniyle işçi ücretlerinden kesilen ÜCRET KESME CEZASI Banka Hesap Bilgileri şöyledir:

Maliye Bakanlığı ÇSGB Merkez Saymanlık Müdürlüğü İşçi Ücretlerinden Kesilen Ceza Paraları Hesabı

T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Emek Şubesi - ANKARA
Hesap No: 972628305001
IBAN No : TR 95 0001 0007 6597 2628 3050 01
Vergi No : 8150999545 / Merkez Saymanlık Maltepe Vergi Dairesi

02 Tem 2022 - 10:30 - İşçi Maaşı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.

02

Emel Tad - Öncelikle Biz yardımcı personeli olarak hiçbir şeyi hak etmiyorum Öğretmenlerle 9 ay boyunca çalışıyoruz ama öğretmenlerin yerine nöbet bile tutuyoruz Elimizden geldiği kadar onlara yardımcı oluyoruz az tatilleri ona onlara İki buçuk üç ay izin oluyor Biz yine çalışmaya gidiyoruz yazın öğretmenlere verilen hak okullar kapandığında bize de verilmesini istiyoruz ek gösterge Neden yardımcı personellere verilmiyor 3600 ek gösterge Biz insan değil miyiz biz 8 saat harcıyoruz Emek harcıyoruz bana göre biz işimizi yapmamış olsak Okulu gerçekten de bizsiz olmaz biz de emeğimizi istiyoruz emeğimizin karşılığını istiyoruz maaş 9.200 lira demişsiniz 19 yıldır çalışıyorum maaşım 5900 lira zamla birlikte 8300 lira olacak ama en düşük memurların maaşları 9200 veya 400-500 diyorsunuz Hayır biz de hakkımızı istiyoruz biz de yardımcı o personel olarak Elimizden geldiği kadar Okulu işlerini yapıyoruz öğretmenlere yardımcı oluyoruz 19 yıldır görevimi dört dörtlük yaptığımı düşünüyorum ama hiçbir hakkımız olmuyor sınavda görev bile alamıyoruz Veya buna benzer şeyler Öncelikle neden öğretmenlere müdürlere veriliyor Biz yardımcı personel olarak değer vermediğinizi düşünüyoruz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Temmuz 00:47
01

Emekli Memur,, - 3600,,

Orta okul Lise mezunu

Polis ve Emeklileri için tam bir rezalet,,

Kurşun tahsil sormuyor beyler,,

Ona göre Adaletli bi düzenleme yapınız,,

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Temmuz 20:24