Savunma Alınmadan Verilen Ücret Kesme Cezası Geçersiz midir?

İşçiye yevmiye kesme cezası vermeden önce savunmasını almak zorunlu mudur?

İş hukukunda işverenlere belirli koşulların varlığı halinde disiplin cezası verme yetkisi tanınmıştır.

İşçilere bir disiplin cezasının verilebilmesi için bunun geçerli bir hukuki dayanağı bulunmalıdır.

İş Kanunu’nun 38. maddesine göre işveren toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmelerinde gösterilen nedenler dışında işçiye  ücret kesintisi cezası veremez.

Toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmesinde belirtilen nedenler dışında, işçilere ücret kesintisi cezası veren işverenlere idari para cezası uygulanır.

Peki ücret kesme cezası verilmeden önce işçiden savunma alınması zorunlu mudur?

Bu konuda Sarper Süzek Hoca’nın değerlendirmesi şu şekildedir:

“Hukukumuzda disiplin cezasının uygulanmadan önce kural olarak işçinin savunmasının alınması zorunluluğundan söz edilemez. Her ne kadar iş güvencesine tabi iş ilişkilerinde işverence belirsiz süreli iş akitlerinin süreli feshinde işçinin savunmasının alınması gerekiyorsa (İK 19/2) da, isabetsiz olarak işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı nedeniyle yapılan haklı nedenle derhal fesihlerde (İK 25/II) savunma alma zorunluluğu getirilmemiştir. Hukuk sistemimizde en ağır disiplin cezasını oluşturan haklı nedenle derhal işten çıkarmalarda dahi işçiye savunma hakkı tanınmadığından diğer disiplin cezalarında (iş güvencesine tabi iş ilişkilerinde işçinin davranışı nedeniyle süreli fesihler dışında) böyle bir zorunluluğun bulunmadığının kabulü öncelik gereğidir. Ancak, toplu iş sözleşmesi, iş akdi veya iç yönetmelikte disiplin cezası uygulanmadan önce işçiye savunma hakkı tanınmışsa kuşkusuz bu zorunluluğa uymak gerekir.”

Dolayısıyla toplu sözleşme, iş sözleşmesi ya da iç yönetmelikte, disiplin cezası veya ücret kesme cezası uygulanmadan önce işçinin savunmasının alınacağına ilişkin bir hüküm yer alıyorsa, mutlak surette işçinin yazılı savunması alınmalıdır.

Böyle bir durum yoksa işçinin savunmasının alınması hukuken zorunlu değildir.

Nitekim Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, sırf işçinin savunmasının alınmamış olmasının disiplin işlemini haksız kılmayacağına hükmetmiştir.

Ancak hem ücret kesme cezasının işçi açısından ağır bir ceza olması hem de savunma hakkının temel bir insan hakkı olması hususları göz önüne alındığında; ücret kesme cezası uygulanmadan önce işçiden savunması alınması doğru bir yöntem olacaktır.

Diğer yandan işçiye verilen disiplin cezalarının yargı denetimine tabi olduğunu dikkate alarak disiplin cezası verilmeden önce işçiden yazılı savunma alınması, idarelerin elini rahatlatacaktır.

Bu nedenle ücret kesme cezası verilmeden önce işçinin savunması alınmalı, savunmada geçerli bir sebep öne süremiyorsa ücret kesme cezası uygulanmalıdır.

12 May 2022 - 14:25 - İşçi Maaşı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.