KİT, BİT, Kadro Alamayanlar ve Geçici İşçiler Çözüm Bekliyor!

Bilindiği gibi uzun yıllar kamu kurumlarında taşeron işçi olarak çalışan yaklaşık 500 bin işçi, 2018 yılında 696 sayılı KHK ile kadroya geçirildiler.

Ancak 696 sayılı KHK kamudaki sorunlu istihdam uygulamalarını bütünüyle ortana kaldırmadı.  

Belediye şirket işçileri ve geçici işçi kadrosuna atanan işçiler ile   KİT, özel bütçeli kuruluş, çağrı merkezi,  hastane bilgi işlemi vs. gibi kadrolarında çalışan ve kadroya alınmayan işçilerin mağduriyeti sürüyor.

Mağduriyet yaşayan bu kesimlerin başında, geçici işçiler geliyor.

696 sayılı KHK’daki hükümlere göre, geçici işçi olarak istihdam edilecek personel; en son hizmet alım sözleşmelerinde öngörülen dönem ve çalışma sürelerini aşmamak kaydıyla, 5620 sayılı Kanun'un 3. maddesi hükümleri çerçevesinde istihdam edilmeye devam ediliyorlar.

Bu hükümlere göre MEB bir yazı yayınlayarak; geçici işçilerin 10 ay süre ile çalıştırılacağını duyurdu.

Geçici işçi kadroları yılda 10 ay üzerinden vize edildiğinden bu işçiler 15 Haziran-14 Ağustos döneminde ücretsiz izne çıkarılıyorlar. Bir diğer ifade ile bu dönemde sözleşmeleri askıya alınıyor.

Bu işçilere iki aylık askı döneminde ücret, sosyal yardımlar, ilave tediye ve ikramiye gibi hiçbir ödeme yapılmıyor. Bu süreler kıdem tazminatına esas süreden de sayılmıyor.

Askı dönemine denk gelebilecek ilave tediye veya ikramiyeler ise askı bitiminden sonra yapılacak ilk maaş ödemesiyle birleştirilerek ödenebiliyor.

Bu durumda olan yaklaşık 33 bin geçici işçi Milli Eğitim Bakanlığında istihdam ediliyor.

Taşerona bağlı iken yılda 10 ay çalıştırılan işçiler, geçici işçi statüsünde kadroya alındıkları için 10 ay çalışıp 2 ay zorunlu izne gönderilmeye devem ediliyorlar.

Önemli bir mağduriyete yol açan bu uygulamaya geçtiğimiz günlerde Türk İş ses yükseltti.

TÜRK-İŞ  Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Koop İş Genel Başkanı Eyüp Alemdar, bu sorunun bir an önce giderilmesini istedi.

Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alemdar, “Bu üyelerimizin daimi işçi kadrosunda yılda 12 ay istihdam edilmesini, tayin haklarının verilmesini ve resen emeklilik uygulamasının kaldırılmasını sağlayarak tam eşitliğin, çalışma barışının ve huzurunun tesis edilmesi için mücadele ediyoruz” dedi.

Eyüp Alemdar, “Geçici işçi kadrosunda yılda on ay çalıştırılan Milli Eğitim Bakanlığı işçileri, taşerondan kadroya geçen diğer kamu işçilerinden farklı olarak pek çok sorunla karşı karşıya kalmaktalar. Bu arkadaşlarımız, yaşamlarını çalıştıkları işten elde ettikleri gelirle idame ettirmektedir. On aylık maaşı 12’ye bölerek yaşamaya çalışıyorlar. Yapılan bu adil olmayan uygulama nedeniyle, tek gelir kaynakları olan ücretten yılda iki ay boyunca mahrum kalıyorlar. Bu durum, gelecekten kaygı duymalarına, gelir elde edemedikleri iki ay boyunca geçimlerini sağlama konusunda sıkıntıya düşmelerine yol açıyor.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan geçici işçiler, iş sözleşmelerinin askıda olduğu dönemde geçimlerini sağlayabilmek için kayıt dışı çalışma yoluna gidiyorlar.

Ayrıca 2021 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolü’nün 8. maddesinde, kamu kurum ve kuruluşlarında çalıştırılan geçici işçilerin, kanuni düzenleme yapılarak daimi işçi kadrolarına geçirilmesi yönünde gerekli yasal düzenleme çalışmalarının başlatılacağı öngörüldü. Ancak bir adım atılmadı.

Gelinen noktada, 10 ay çalışıp 2 ay zorunlu izne çıkan geçici işçiler çözüm bekliyor.

Bu konuda 2021 Yılı Kamu Çerçeve Protokolü’nde yer verildiği üzere bir düzenleme yapılması ve bu işçileri de diğer sürekli işçiler gibi 12 ay maaş almalarının sağlanması hakkaniyetli bir çözüm olacaktır.

Aynı şekilde kadro alamayan KİT işçileri, özel bütçeli kuruluş, çağrı merkezi ve hastane bilgi işlemi vs. gibi kadrolarda çalışan işçileri de sorunlarına el atılması gerekiyor.

Kısaca BİT olarak ifade edebileceğimiz Belediye İktisadi Teşekkülü veya diğer adıyla belediye şirket işçileri bir diğer mağdur grubu oluşturuyor.

Kamu kurumlarında ayrımcılığa uğradığını düşünen bütün bu kesimlerin sorunlarının bütüncül bir bakış açısıyla yeniden ele alınması ve mağduriyetlerinin giderilmesi, hukuk ve hakkaniyetin gereğidir.   

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İşçi HAKKI - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.Anket Sürekli İşçilere Tayin ve Becayiş Hakkı Verilmeli midir?