- G:

Asgari İşçilik Nedir?

Asgari İşçilik Nedir?

Asgari İşçilik Nedir?
Asgari işçilik uygulaması bir işin yürütülmesi için gerekli olan en az sigortalı sayısına, sigorta primine esas kazanç tutarına ve çalışma süresine uygun olarak iş verence Sosyal Güvenlik Kurumuna yeterli işçilik bildirilip bildirilmediğinin araştırılması veya incelenmesi işlemidir.
Uygulama ile;
İşverenlerin çalıştırdıkları işçilerin sosyal güvenlik haklarına yönelik yükümlülüklerini yerine getirerek, işçilerin Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirimlerinin sağlanması ve sigorta primlerinin ödenmemesi sebebiyle ortaya çıkan prim kaybının azaltılması kısaca kayıt dışı istihdamın önlenmesi amaçlanmaktadır. 
* Kamu idareleri
* Döner sermayeli kuruluşlar
* Kanunla kurulan kurum ve kuruluşlar
* Bankalar tarafından ihale mevzuatına göre yaptıkları işlerin yanı sıra İhale yoluyla yaptırılan her türlü iş ve özel nitelikteki inşaat işlerinden dolayı yaptırılan işler asgari işçilik uygulaması kapsamındadır.
İhale yoluyla yaptırılan işleri üstlenenleri ve bunların adreslerini;
* Kamu idareleri
* Döner sermayeli kuruluşlar
* Kanunla kurulan kurum ve kuruluşlar
* Bankalar  15 gün içinde özel nitelikteki inşaat işleri ile ilgili yapı ruhsatı ve diğer tüm ruhsat veya ruhsat niteliği taşıyan işlemlerine ilişkin bilgi ve belgeler ile varsa bunların verilmesine esas olan istihdama ilişkin belgeleri,
-Valilikler
-Belediyeler
-Ruhsat vermeye yetkili diğer kamu ve özel hukuk tüzel kişileri,
Verildiği tarihten itibaren 1 ay içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirmekle yükümlüdür.
Sosyal Güvenlik Kurumunca yapılan araştırmada işin yürütümü için gerekli olan harç asgari işçilik tutarının tespiti dikkate alınacak asgari işçilik oranları asgari işçilik tespit komisyonu tarafından belirlenir ve bu oranlar tebliğ ile yayınlanır.

15 May 2023 - 14:44 - Uzmana Sor


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.